Ideálne podmienky pre ovocie

Oblasť Spiša má viac ako 300 ročnú ovocinársku tradíciu. Aj vďaka Márii Terézii neupadlo toto remeslo do zabudnutia a na jej prípis sa dlhé desaťročia povinne vyučovalo na školách. Majiteľom panstva pod hradom sa v medzivojnovom období stal gróf Ján Kanty Zamoyský. Práve on bol tvorcom a zakladateľom 3 ovocných sadov v podhradí, kde sa pestovali rôzne odrody jabĺk, hrušiek, sliviek a orechov. Do dnešného dňa sa zachoval iba jeden zo spomínaných sadov priamo pri Castle DISTILLERY, aj to iba čiastočne. Naším cieľom je ošetriť zachované dreviny, obnoviť sad a prinavrátiť mu jeho niekdajšiu podobu.

Slivka obyčajná Bystrička

V domácnostiach sa zužitkuje hlavne ako ovocie tabuľové. Využíva sa na konzervovanie, výrobu lekvárov či sušenie. Pre jej hojný cukor najlepšia odroda na výrobu pálenky. Bystrickú slivku neprekonala v chuti tak aróme ani jedna. „Keď kôstku od slivky odhadzuješ, zahoď ju tam, kde má šancu v pekný strom vyrásť.“

Astrachan červený

Jest to jablko u nás menej známe cez to, že jest to odroda už veľmi stará. O pôvodu Astrachána červeného, nedá sa nič isté dopátrati. Má sa za to, že prinesené bolo k nám z ruských pobaltických krajov. Plody na strome dozreté strácajú vônu, múčnatejú rýchlo a strácajú onú význačnú príjemnú chuť. V domácnostiach sa veľmi zriedka používa na priamu výrobu konzerv ovocných, úpravu sušením, výrobu lekváru neb výrobu kvasu, lebo je to veľmi cenné jablko.

Hardyho maslovka

Plody tak i šťava užíva sa v ľudovom liečiteľstve pri močových kameňoch i vysokom krvnom tlaku. Varené i pečené sa užívajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. V domácnostiach sa zužitkuje hlavne ako ovocie tabuľové. Vedľa toho vhodné aj na prípravu zaváranín, prípravu lekvárov, muštov, čajov, vhodná aj na výrobu vína a sušenie.

Borievka obyčajná

Obsahuje silice, juniperin a organické kyseliny. Upotrebuje sa v lekárnictve, plody aj v likérnictve a v domácnostiach ako korenie. V ľudovom lekárstve sa užíva pri chorobách žalúdka, reume, ťažkostiach dýchacích a ochoreniach močových ciest. Vývar z plodov je liekom dobrým na žalúdočné ťažkosti a čistí krv.

Príbeh ovocia