Ideálne podmienky pre ovocie

Oblasť Spiša má viac ako 300 ročnú ovocinársku tradíciu. Aj vďaka Márii Terézii neupadlo toto remeslo do zabudnutia a na jej prípis sa dlhé desaťročia povinne vyučovalo na školách. Majiteľom panstva pod hradom sa v medzivojnovom období stal gróf Ján Kanty Zamoyský. Práve on bol tvorcom a zakladateľom 3 ovocných sadov v podhradí, kde sa pestovali rôzne odrody jabĺk, hrušiek, sliviek a orechov. Do dnešného dňa sa zachoval iba jeden zo spomínaných sadov priamo pri Castle DISTILLERY, aj to iba čiastočne. Naším cieľom je ošetriť zachované dreviny, obnoviť sad a prinavrátiť mu jeho niekdajšiu podobu.

Slivka obyčajná Bystrička

V domácnostiach sa zužitkuje hlavne ako ovocie tabuľové. Využíva sa na konzervovanie, výrobu lekvárov či sušenie. Pre jej hojný cukor najlepšia odroda na výrobu pálenky. Bystrickú slivku neprekonala v chuti tak aróme ani jedna. „Keď kôstku od slivky odhadzuješ, zahoď ju tam, kde má šancu v pekný strom vyrásť.“

Astrachan biely

Jest to jablko u nás menej známe cez to, že jest to odroda už veľmi stará. O pôvodu Astrachána červeného, nedá sa nič isté dopátrati. Má sa za to, že prinesené bolo k nám z ruských pobaltických krajov. Plody na strome dozreté strácajú vônu, múčnatejú rýchlo a strácajú onú význačnú príjemnú chuť. V domácnostiach sa veľmi zriedka používa na priamu výrobu konzerv ovocných, úpravu sušením, výrobu lekváru neb výrobu kvasu, lebo je to veľmi cenné jablko.

Hardyho maslovka

Plody tak i šťava užíva sa v ľudovom liečiteľstve pri močových kameňoch i vysokom krvnom tlaku. Varené i pečené sa užívajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. V domácnostiach sa zužitkuje hlavne ako ovocie tabuľové. Vedľa toho vhodné aj na prípravu zaváranín, prípravu lekvárov, muštov, čajov, vhodná aj na výrobu vína a sušenie.

Borievka obyčajná

Obsahuje silice, juniperin a organické kyseliny. Upotrebuje sa v lekárnictve, plody aj v likérnictve a v domácnostiach ako korenie. V ľudovom lekárstve sa užíva pri chorobách žalúdka, reume, ťažkostiach dýchacích a ochoreniach močových ciest. Vývar z plodov je liekom dobrým na žalúdočné ťažkosti a čistí krv.

Čučoriedka obyčajná

Plody sú sladké a silne farbia, teda sú kvalitným prírodným farbivom. V ľudovom lekárstve sa užívajú pri chorobách žalúdočných, chudokrvnosti tak cukrovke, šťava zlepšuje zrak. Dodávajú životnú energiu i imunitný systém posilňujú. Plody majú veľa vitamínu C, beta karoténu, trieslovín, kyselín, cukru i vitamínov, preto jest to cenné ovocie nielen v lekárstve ale aj v domácnosti. Hojne sa užívajú na výrobu štiav i zaváranín.

Čerešna vtáčia

Čerešne majú blahodárny vplyv na organizmus, pomáhajú prečistiť črevá, pečeň i obličky. Ich konzumáciou sa výmena tráviacich štiav podporuje. Plody veľa jódu obsahujú a problémom so štítnou žľazou napomáhajú. Obsahujú veľké množstvo vápnika, ktorý rastu kostí a zubov napomáha. V domácnostiach sa zužitkujú najčastejšie surové, zavárané do kompótov, na prípravu marmelády alebo do koláčov. Čerešne sa hojne používajú na výrobu alkoholických nápojov a destilátov.

Ostružina černicová - Černica

V ľudovom lekárstve sa hojne užíva odvar z listov pri vnútornom krvácaní, zväčšenej štítnej žľaze a poruchách trávenia. Plody organizmus prečisťujú a imunitu zvyšujú, pôsobia močopudne a tým aj priaznivo činnosť srdca ovplyvňujú. Plody konzumujú sa čerstvé, konzervované, alebo sa z nich vyrába víno. Černice sú význačné pre svoj vysoký obsah vlákniny, vitamínu C aj kyseliny listovej, vitamínu B a mangánu.

Jahoda obyčajná

Jahoda jest ovocie z Európy pochádzajúce. V minulosti označované za ovocie kráľovské, konzumované kráľovskou rodinou. Plody nezameniteľnej chuti tak vône, obsahujú značné množstvo vitamínov A, B aj C. Jest silný antioxidant a výborné pre chudokrvných, bo obsahuje veľa železa. Na ľadvinové a močové kamene taktiež pomáha pálenka v ktorej sú namočené svieže jahody. V domácnostiach sa hojne používa na výrobu lekváru.

Mäta Prieporná

Mäta jest hojne užívaná liečivá bylina. Upotrebuje sa v lekárnictve, voňavkárstve a pri výrobe likérov. V ľudovom lekárstve sa užíva odvar z listov pri žalúdočných ochoreniach, krčoch, nervových poruchách, reumatizme i bolesti hlavy. Zo silíc sa vylučuje mentol, ktorý je výborným dezinfekčným prostriedkom. Podporuje trávenie a osviežujúco pôsobí.

Baza čierna

V medicíne sa baza hojne užíva pri chorobách dýchacích ciest, reume a všade tam, kde je potenie na zníženie teploty žiadúce. Bazová šťava i plody sú osvedčené domáce lieky proti nachladnutiu. K výplachu ústnej dutiny, inhalácii pri zápale ucha i na obklady pri kŕčových žilách sa odvar z bazy navarí. V surovom stave sú však kvety i plody jedovaté. Obsahujú jed sambunigrín, ktorý sa tepelnou úpravou stráca . Kvety i plody bazy čiernej sa hojne používajú na domácu výrobu štiav, vína a sirupov, plody aj na výrobu lekvárov.

Príbeh ovocia